Molo w Kołobrzegu
15 marca 2018
Wczasy “Zdrowo na nowo” za nami
20 maja 2018
Pokaż wszystkie

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego to jedna z ciekawszych atrakcji Kołobrzegu i niewątpliwie jedno z najciekawszych muzeów w Polsce. Działa ono od 1963 roku. Aktualnie muzeum to posiada cztery oddziały:

MUZEUM ZIMNEJ WOJNY, POBORSKO 3001
Kompleks wojskowy w Podborsku został zbudowany przez Wojsko Polskie w latach 1967-69 i przekazany w 1970 roku na mocy umowy PRL-ZSRR stronie radzieckiej. Składał się z części mieszkalnej i magazynowej. W dwóch schronach przeciwatomowych klasy T-7 przechowywano amunicję atomową: głowice i bomby dla Frontu Polskiego i stacjonujących w Polsce jednostek radzieckich. O istnieniu tego obiektu przez lata wiedziało jedynie 12 osób w Polsce. Kompleks nosił kryptonim 3001 i był obiektem wybitnie ściśle tajnym i chronionym w wyjątkowy sposób.

Oddział DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO to wystawa stała znajdująca się w budynku przy ul. ppor Emilii Gierczak 5 oraz ekspozycja plenerowa sprzętu ciężkiego. Stała ekspozycja ułożona chronologicznie, przedstawia bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności.

ODDZIAŁ HISTORII MIASTA Muzeum Miasta Kołobrzeg mieści się w zabytkowym Pałacu Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13. ze stałymi wystawami „Dzieje Kołobrzegu” i „Zbiory metrologiczne”. Do dyspozycji gości czytelnia oraz bogaty księgozbiór zgromadzony w Bibliotece i Gabinecie Zbiorów Specjalnych.

KOŁOBRZESKI SKANSEN MORSKI

Kołobrzeski Skansen Morski to ekspozycja plenerowa znajdująca się w Porcie Rybackim, przy ul. Bałtyckiej 31 (obok Reduty Solnej)

Jest unikatową w skali kraju, plenerową ekspozycją wyslipowanych okrętów wojennych oraz towarzyszących im zabytków techniki morskiej. Największą atrakcją skansenu są dwa okręty posadowione na nabrzeżu: okręt patrolowy 912 ORP Fala i kuter rakietowy 205 ORP Władysławowo. Zwiedzający mają możliwość wejścia nie tylko na pokłady, ale i do wnętrz okrętów. Dla pasjonatów techniki morskiej prawdziwą gratką jest obejrzenie maszynowni, pomieszczeń załogi, messy oficerskiej, stanowisk dowodzenia.

 

Cennik muzealny:

Bilet plenerowy – 8 zł (bramka obrotowa)
Oddział Dzieje Oręża Polskiego przy ul. Emilii Gierczak 5

Opłata za przewodnika:

70 zł/ 1 godzina – język Polski

100 zł/1 godzinaw – języku angielski, niemiecki, francuski lub hiszpański

Lekcja muzealna (zajęcia w muzeum) – 5 zł/osoba/1 godzina

Lekcja muzealna (zajęcia poza muzeum) – 7 zł/osoba/1,5 godziny

Rodzinne spotkania z historią – 15 zł/rodzina 2+2/1 godzina

Bilet specjalny (mieszkańcy miasta i powiatu – 12 zł/za okazaniem dowodu tożsamości

Wystawa czasowa – 12 zł (Cena dotyczy biletu wstępu na wystawę czasową w Oddziale Historii Miasta lub w Oddziale Dzieje Oręża Polskiego.)

Dane kontaktowe:

Strona internetowa: https://www.muzeum.kolobrzeg.pl/

Kontakt do oddziałów:

Muzeum Miasta Kołobrzeg

muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl

tel.: +48 94 352 52 53

Oddział Dzieje Oręża Polskiego

wystawy@muzeum.kolobrzeg.pl

tel.: +48 94 35 212 88

Kołobrzeski Skansen Morski

wystawy@muzeum.kolobrzeg.pl

tel.: +48 518 296 026

Wystawa Muzeum Zimnej Wojny, Podborsko 3001

podborsko@muzeum.kolobrzeg.pl

tel.: +48 512 481 493

 

 

"Wyrażam dobrowolną i świadomą zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych (e-mail) przez Administratora (Właściciela Ośrodka) w celu wysyłki ofert własnych (informacji handlowej) drogą elektroniczną. Zgoda może zostać odwołana w dowolnym czasie, obowiązuje także do zmiany celu przetwarzania. Szczegółowe zapisy odnośnie ochrony prywatności stosowanej przez Administratora znajdują się online pod adresem https://www.osrodekprzystan.pl/polityka-prywatnosci/ lub po kliknięciu w przycisk "Polityka prywatności" poniżej."