Motylarnia – Niechorze
26 sierpnia 2020
Wakacje 2021 – działamy od 11 maja 2021 r.
4 maja 2021
Pokaż wszystkie

Wrzosowiska Kłomieńskie

Wrzosowiska Kłomińskie to największe skupisko wrzosów w Polsce! Zlokalizowane się na terenie dawnego poligonu wojskowego Bornego Sulinowa. Gdy w 1992 roku poligon po odejściu wojsk radzieckich został zlikwidowany, teren przeszedł w posiadanie Lasów Państwowych. Teren wrzosowisk po intensywnym użytkowaniu potrzebował pomocy w przywróceniu roślinności pierwotnej. W 2008 roku utworzono tu rezerwat florystyczny “Diabelskie Pustacie”. W wielu miejscach pomagała sama natura. Wrzos zaczął powtórnie porastać pozbawione pierwotnej szaty roślinnej obszary. Rezerwat znajduje się obecnie w obszarze Natura 2000.
Na wrzosowiska trzeba dojechać samochodem. Można je również zwiedzać nie wysiadając z auta, ale kto by tak chciał? ;) Tak więc polecamy przemierzanie ich pieszo bądź rowerem (przechodzi przez nie wiele ścieżek pieszych jak również szlak rowerowy). Na wrzosowiskach znajduje się drewniana wieża widokowa oraz kilka punktów (wiat) na odpoczynek i jedzenie. Warto również przejść się pobliskimi lasami obfitującymi w Grzyby.
Zwykle najbardziej spektakularne kwitnienie ma miejsce na przełomie sierpnia i września, ale oczywiście wszystko zależy od pogody w danym roku. Wybierając się na wycieczkę na wrzosowiska z naszego ośrodka – zgłoś się wcześniej do kierownika. Jeśli nie zdążysz wrócić na posiłek – przygotujemy wam suchy prowiant na wycieczkę zamiast obiadokolacji :)
Adres wrzosowisk:
Wrzosowiska Kłomieńskie 1299Z (tak to naprawdę jest adres) :)

"Wyrażam dobrowolną i świadomą zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych (e-mail) przez Administratora (Właściciela Ośrodka) w celu wysyłki ofert własnych (informacji handlowej) drogą elektroniczną. Zgoda może zostać odwołana w dowolnym czasie, obowiązuje także do zmiany celu przetwarzania. Szczegółowe zapisy odnośnie ochrony prywatności stosowanej przez Administratora znajdują się online pod adresem https://www.osrodekprzystan.pl/polityka-prywatnosci/ lub po kliknięciu w przycisk "Polityka prywatności" poniżej."