ORLIK – kompleks sportowy
15 marca 2018
Muzeum 6D – Maszoperia
15 marca 2018
Pokaż wszystkie

Trasa rowerowa ku słońcu

Przyrodniczo – historyczna trasa rowerowa  Ku Słońcu o długości 40 km rozpoczyna się w Kołobrzegu przy ulicy Zachodniej, a kończy w Grzybowie przy ulicy Nadmorskiej, bądź możemy również dojechać ta trasą do z powrotem do Kołobrzegu.

Trasa przebiega przez różne rodzaje nawierzchni (asfalt, grunt, beton) i jest dobrze oznakowana dzięki środkom z Unii Europejskiej, które zostały przeznaczone właśnie na ten cel.

Cały przejazd zajmuje około 4 godziny. Oto krótki opis odcinków trasy:

  • 0,0 km – zaczynamy w Kołobrzegu – ul. Zachodnia – jedziemy nią w stronę morza. Dojeżdżamy do lasu i tam leśną dróżką dróżką leśną, docieramy do Dźwirzyna.
  • 6,0 km – Dźwirzyno – dawna wieś rybacka położona między Morzem Bałtyckim a Jeziorem Resko. Przejeżdżamy całą miejscowość ul. Wyzwolenia do portu gdzie zawracamy i wjeżdżamy w ul. J. Krasickiego kierując się do przystani jachtowej i wypożyczalni sprzętów wodnych nad Jeziorem Resko Przymorskie. Następnie zawracamy poprzez ul. Słoneczną do ul. Piastowskiej, którą wyjeżdżamy z Dźwirzyna i zmierzamy w kierunku Karcina.
  • 17 km – Jadąc drogą wśród łąk docieramy do miejsca postojowego przy rzece Błotnicy, którą przekraczamy kładką i dojeżdżamy do Karcina. We wsi można podziwiać obiekty historyczne np. KOŚCIÓŁ P.W. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO, ZESPÓŁ MŁYŃSKI NR 74 czy ZESPÓŁ STACJI KOLEJOWEJ oraz liczne gniazda bocianie, na Szlaku Bocianich Gniazd. Przejeżdżamy przez miejscowość Karcino drogą asfaltową i po dalszych 4 km dojeżdżamy do Sarbii.
  • 23 km – W Sarbii przy trasie ścieżki również zlokalizowane są obiekty historyczne, oraz liczne gniazda bocianie. Drogą asfaltową przez most przekraczamy rzekę Dębosznicę i jedziemy w kierunku pobliskiego Drzonowa.
  • 24,5 km – Drzonowo. Jest to o największa pod względem obszaru wieś gminy Kołobrzeg. W miejscowości tej znajduje się zabytkowy park dworski z II poł. XIX w. i dwór z II poł. XVIII w. Jest to jedyny historyczny park dworski wraz z zachowanym dworem na terenie gminy. Opuszczamy Drzonowo i drogą betonową po przejechaniu ok. 2,5 km jesteśmy w Nowogardku.
  • 28 km – W Nowogardku znajdują się kopalnie kruszyw naturalnych (piasku, żwiru) eksploatowane, bądź nieczynne wypełnione wodą. Po krótkim odpoczynku na miejscu postojowym, zmierzamy drogą asfaltową w kierunku m. Nowy Borek, skręcając w prawo – opuszczamy Szlak Bocianich Gniazd.
  • 31 km – Wjeżdżamy do miejscowości Nowy Borek, o historycznym układzie przestrzennym. Jedziemy drogą gruntową a następnie skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Starego Borku.
  • 32 km – W Starym Borku, jadąc drogę asfaltową po prawej stronie mamy jezioro Borek o powierzchni 10 ha, po przejechaniu ok. 500 m skręcamy w lewo. Przejeżdżamy tory kolejowe i drogą gruntowych jedziemy do Grzybowa.
  • 40 km – Miejscowość Grzybowo, założona w 1882 r. charakteryzuje się niską zabudową domków jednorodzinnych i letniskowych. Jedziemy ul. Szkolną i skręcamy w prawo w ul. Leśną, z której ponownie skręcamy w lewo i drogą leśną docieramy do drogi asfaltowej, którą przejeżdżamy na drugą stronę. Po dojechaniu do ul. Nadmorskiej docieramy do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę.

Nasz ośrodek oferuje gościom do wypożyczenia rowery, tak więc o ten najważniejszy element rowerowej wycieczki nie musicie się martwić 🙂

POBIERZ MAPKĘ PDF ZE SZLAKAMI ROWEROWYMI W NASZEJ GMINIE

"Wyrażam dobrowolną i świadomą zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych (e-mail) przez Administratora (Właściciela Ośrodka) w celu wysyłki ofert własnych (informacji handlowej) drogą elektroniczną. Zgoda może zostać odwołana w dowolnym czasie, obowiązuje także do zmiany celu przetwarzania. Szczegółowe zapisy odnośnie ochrony prywatności stosowanej przez Administratora znajdują się online pod adresem https://www.osrodekprzystan.pl/polityka-prywatnosci/ lub po kliknięciu w przycisk "Polityka prywatności" poniżej."