Polski Bon Turystyczny do końca marca 2023 r.
30 września 2022
Jezioro Resko Przymorskie
3 lutego 2023
Pokaż wszystkie

Szlakiem Latarni Morskich

Szlak Latarni Morskich znajduje się oczywiście w północnej części województwa zachodniopomorskiego. Trasa rozpoczyna się w Świnoujściu i kończy w Jarosławcu. Prowadzi przez nadmorskie miejscowości Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo.

Szlak Latarni Morskich rozpoczyna się w Świnoujściu przy ul. Bunkrowej, gdzie przy ujściu Świny do morza znajduje się pierwsza latarnia morska. Jest to najwyższa latarnia nad Morzem Bałtyckim (jej wysokość to 65 m) i jedna z najwyższych na świecie. Można zwiedzać ją codziennie w godzinach 10:00-18:00. W latarni znajduje się interesująca ekspozycja morska.

Adres: ul. Bunkrowa 1, Świnoujście

Telefon: 913 216 063

Zobacz filmik

Kolejna latarnia na naszym szlaku znajduje się 27 km dalej, w Wolińskim Parku Narodowym Nosi nazwę Kikut, ma 18 m wysokości i znajduje się na wysokim klifie. Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej. Cały obiekt jest zautomatyzowany, bez stałej obsługi na miejscu i nie jest udostępniony do zwiedzania.

W Niechorzu, 44,5 km dalej, na klifowym brzegu znajduje się latarnia z tarasem widokowym na wysokości 37 m. Latarnię w Niechorzu można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00. Niedaleko od niej znajduje się także gratka dla miłośników tego typu budowli – Park Miniatur Latarni Morskich.

Kolejną latarnię morską znajdziemy w Kołobrzegu, 48 km od Niechorza. Stoi u stóp falochronu osłaniającego wejście do portu. Z jej szczytu rozciąga się widok na port, morze i park zdrojowy w Kołobrzegu. Zwiedzanie możliwe jest codziennie od 10:00 do 18:00.

We wsi Gąski, 28,5 km dalej, na płaskim brzegu morskim wybudowana została następna latarnia na szlaku. Jej okrągła wieża, wybudowana z czerwonej cegły, wznosi się nad lasem, a jej światło świeci nieprzerwanie od 1878 r. Latarnia w Gąskach jest udostępniona do zwiedzania codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Szósta latarnia na szlaku znajduje się w Darłowie w odległości 67,5 km od Gąsek. Usytuowana jest u nasady falochronu wschodniego, osłaniającego wejście do portu w Darłówku. Z powodu swojego położenia narażona jest na działanie silnych fal morskich podczas częstych w tym rejonie sztormów. Zdarza się, że woda zalewa niemal cały budynek, a grube ściany są wilgotne i przesycone solą morską. Obiekt nie jest więc udostępniony dla zwiedzających.

Nasz szlak kończymy 24 km dalej przy latarni morskiej w Jarosławcu. Uruchomiona w 1838 r. świeciła nieprzerwanie przez ponad sto lat aż do II wojny światowej, w czasie której została poważnie zniszczona. Na nowo zaczęła świecić już rok po wojnie. Latarnię można zwiedzać codziennie w godzinach 10:00-18:00.

"Wyrażam dobrowolną i świadomą zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych (e-mail) przez Administratora (Właściciela Ośrodka) w celu wysyłki ofert własnych (informacji handlowej) drogą elektroniczną. Zgoda może zostać odwołana w dowolnym czasie, obowiązuje także do zmiany celu przetwarzania. Szczegółowe zapisy odnośnie ochrony prywatności stosowanej przez Administratora znajdują się online pod adresem https://www.osrodekprzystan.pl/polityka-prywatnosci/ lub po kliknięciu w przycisk "Polityka prywatności" poniżej."