Nowy przewoźnik autokarowy do Grzybowa
24 kwietnia 2023
Plac zabaw w Grzybowie
5 czerwca 2023
Pokaż wszystkie

Kołobrzeskie Mariany – nietypowa atrakcja Kołobrzegu

Kołobrzeg warto odwiedzić nie tylko ze względu na muzea i molo, ale również szereg nietypowych atrakcji, takich jak np Kołobrzeskie Mariany 🙂 Co to takiego? “Mariany” to niewielkich rozmiarów rzeźby mew, które zlokalizowane są w różnych zakątkach Kołobrzegu. Rzeźby zaczęły pojawiać się w mieście od 2019 roku. Powstają u kołobrzeskiego rzeźbiarza – Romualda Wiśniewskiego według projektu Dariusza Jakubowskiego. Rzeźby mew zostały ciepło przyjęte przez mieszkańców Kołobrzegu i turystów, którzy chętnie podążają szlakiem Marianów. Stanowią one nietuzinkową atrakcję dla odwiedzających. Bo tylko w Kołobrzegu zrobicie wyjątkowe selfie z zabawnym Marianem. 

Kto wie, może w przyszłości, na wzór wrocławskich krasnali, powstanie szlak turystyczny z odpowiednio przygotowaną mapą i hasłem „Wytrop kołobrzeskie Mariany”. Póki co, dotychczas powstałe rzeźby i ich lokalizacje przedstawiamy poniżej:

Marian Pirat

Odwiedzając Kołobrzeskie molo  warto wybrać się na spacer deptakiem Marii Radziewiczówny.  Po prawej stronie deptaku w ogródku ośrodka Poznanianka dumnie stoi Marian Pirat na drewnianej beczce.  Jak na pirata przystało ma przysłonięte jedno oko, w dziobie trzyma fajkę, a na głowie ma piracki kapelusz z trupią czaszką. Marian – Pirat pod skrzydłem skrywa beczkę rumu, a zamiast jednej „nogi” ma protezę przy której spoczywa skrzynia z pirackim skarbem.

Dokładne parametry GPS Mariana Pirata:  54.184358, 15.575442

Marian Marylka

Kilkanaście metrów od Mariana – Pirata, dostrzec można całą rodzinkę Marianów. Największą popularnością cieszy się tu Marylka, rasowa turystka odwiedzająca Kołobrzeg. Zdobią ją oczywiście kapelusz z kwiatkiem, okulary przeciwsłoneczne, wisiorek z literą “M”, torebka przez ramię i letnie klapeczki, a w na wyciągnięcie “ręki” kubek z kawą. Marylka, wygląda  jakby nie była w całkiem dobrym humorze – trochę  naburmuszona i nieco dalej niż reszta rodziny (na osobnym, betonowym murku), by przypadkiem nie ukąsiła 😉 Na sąsiednim murku Marian Fotograf i Marian Junior. Ci dwaj, nie bacząc na humory towarzyszki, miło spędzają czas i uwieczniają piękny Kołobrzeg na zdjęciach.

Dokładne parametry GPS Marianów Marylki, Fotografa i Juniora:  54.184609, 15.575748

 

 

 

Marian Luzak

Kolejnego Mariana odnajdziemy na lewo od kołobrzeskiego molo, na murku. Jest wyluzowany, siedzi na dyskorolce, w sportowych butach i czapce, odwróconej daszkiem do tyłu. Nie mogło zabraknąć na szyi pokaźnego wisiora. Marian patrzy w dal, jakby było mu obojętne to co się dzieje wokół niego i wokół mola. Ten Marian z uwagi na swoją lokalizację, jest chyba najbardziej rozpoznawany i najczęściej fotografowany.

Dokładne parametry GPS Mariana Luzaka:  54.186592, 15.561684

Marian plażowicz

Spacerując  po kołobrzeskiej promenadzie ulicą Antoniego Sułkowskiego tuż przy zejściu na plażę (na wysokości Hotelu Marine)  znajdziecie Mariana Plażowicza.  Zrelaksowany Marian  siedzi na leżaku i popija drinka z parasolką. Drink, oczywiście jest bezalkoholowy, gdyż każdy kołobrzeski Marian wie, iż nie należy fruwać po alkoholu. Na głowie ma kapelusz, który chroni go przed słońcem, a spod którego zerka dyskretnie na spacerowiczów.

Figurka Mariana – plażowicza ufundowana została przez firmę Domar, która w styczniu 2023 roku ukończyła remont ostatniego odcinka kołobrzeskiej promenady. Dzięki wykonanym pracom, Kołobrzeg może poszczycić się najdłuższą promenadą nadmorską w Polsce, liczącą 4 km długości.

Dokładne parametry GPS Mariana Plażowicza:  54.189584, 15.603020 

Marian wsiadający na rower

W poszukiwaniu kolejnego Mariana należy udać się do portu jachtowego. Przy wejściu do portu na skale znajduje się Marian z rowerem, stojący na desce. Jest to nawiązanie do, kultowej już, kołobrzeskiej imprezy, a mianowicie do jazdy rowerem po desce na wodzie. Marian ubrany jest w kamizelkę ratunkową, a na głowie ma kask.
Dokładne parametry GPS Mariana wsiadającego na rower:  54.179100, 15.559932

Marian wolontariusz WOŚP

Aby znaleźć kolejnego Mariana, należy udać się do centrum Kołobrzegu. Tam, przy skrzyżowaniu ulicy Mariackiej i ulicy Gierczak, stoi Marian – wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odsłonięty został w 2020  roku przez Jurka Owsiaka, który w tym celu specjalnie odwiedził Kołobrzeg. Kwestujący Marian ma na głowie czapkę Mikołaja, dmucha w suzafon, a obok niegostoi puszka WOŚP z charakterystycznym serduszkiem.

Dokładne parametry GPS Marian Wolontariusz WOŚP:  54.174895, 15.575878

Marian Kopernikański

Kolejny z Marianów zlokalizowany jest przy ul. Śliwińskiego, przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Odsłonięty został z okazji 75 rocznicy powstania tej szkoły, która jest najstarszą szkołą średnią w powiecie i cieszy się opinią jednego z najlepszych liceów na Pomorzu. Jak na Mariana Kopernikańskiego przystało, trzyma on astrolabium, na którym przedstawione zostały znaki zodiaku, a na głowie ma piuskę, oznakę stanu duchownego. Uczniowie liceum twierdzą, iż pogłaskanie Mariana przed sprawdzianem, gwarantuje ocenę celującą 😉

Dokładne parametry GPS Mariana Kopernikańskiego:  54.173782, 15.564715

Marian ratownik

Rzeźba Mariana Ratownika odsłonięta została 1 sierpnia 2022 roku przy zejściu na plażę zachodnią (jest to rzeźba, która znajduje się najbliżej naszego ośrodka).  Czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się w morzu turystów i mieszkańców miasta. Zerkając przez lornetkę, obserwuje brzeg morza. Pod skrzydłem trzyma pływak. Marian – ratownik na głowie ma czapeczkę przypominając wszystkim, jak ważne jest, by chronić głowę przed żarem lejącym się z nieba.

 

Dokładne parametry GPS Mariana Ratownika: 54.17918, 15.53773

Marian kapitan

Aby go odnaleźć najlepiej wsiąść na rower, bo czeka nas kilkukilometrowa wycieczka (trasa rowerowa R10). Marian Kapitan znajduje się na obrzeżach Kołobrzegu w dzielnicy Podczele. Jadąc z Kołobrzegu do Podczela warto przy okazji zwiedzić Eko Park Wschodni, o którym pisaliśmy tutaj.
Rzeźbę znajdziecie przed osiedlem „Koło Brzegu” przy ul. Lwowskiej. Marian Kapitan siedzi na Kotwicy, a na głowie ma czapkę kapitańską z napisem „SY NICKEL”, co wskazuje na inwestora budującego osiedle. Na szyi ma zawieszoną lornetkę, a w dziobie trzyma fajkę. Radosnym pozdrowieniem „ahoj przygodo” wita wszystkich przechodniów.

Dokładne parametry GPS Mariana Kapitana:  54.192185, 15.668406

"Wyrażam dobrowolną i świadomą zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych (e-mail) przez Administratora (Właściciela Ośrodka) w celu wysyłki ofert własnych (informacji handlowej) drogą elektroniczną. Zgoda może zostać odwołana w dowolnym czasie, obowiązuje także do zmiany celu przetwarzania. Szczegółowe zapisy odnośnie ochrony prywatności stosowanej przez Administratora znajdują się online pod adresem https://www.osrodekprzystan.pl/polityka-prywatnosci/ lub po kliknięciu w przycisk "Polityka prywatności" poniżej."