POMOC MEDYCZNA DLA TURYSTÓW – LEKARZE KOŁOBRZEG
23 sierpnia 2019
Wczasy wegetariańskie nad morzem 2021
17 lutego 2020
Pokaż wszystkie

Ekopark Wschodni Kołobrzeg

Ekopark Wschodni

Ekopark Wschodni

Ekopark Wschodni to miejsce, które koniecznie trzeba zwiedzić będąc w naszym ośrodku. Powołany został przez miasto Kołobrzeg w 1996 roku. Zajmuje powierzchnię 381 hektarów. Jest to niezwykłe miejsce ze względu na swoje położenie (z jednej strony otoczony morzem, a z drugiej wodami torfowisk i bagien), zachwycające krajobrazy, bujną i piękną roślinność oraz niespotykane gatunki zwierząt.

To urocze miejsce, które ma na celu ochronę unikatowych siedlisk roślin i zwierząt ekosystemu słonawych torfowisk. „Solne Bagno” – czyli właśnie niecka słonawych torfowisk, to główny element tego ekologicznego użytku, ponieważ obszar ten znajduje się w wykazie ostoi ptaków europejskiej sieci obszarów chronionych. Spotkać tu można około 80 różnych gatunków ptaków takich jak np: orlik pospolity, krwawnik kichawiec, rzeżucha łąkowa, kruszczyk rdzawoczerwony, wierzbownica błotna, sit Gerarda, szelężnik większy, rutewka orlikolistna, pływacz zachodni, podkolan biały. Teren Ekoparku jest również żerowiskiem dla ptaków brodzących blaszkodziobych i siewkowych chronionych przez Unię Europejską. Swoje gniazda budują tutaj łabędzie nieme. Stanowi też ostoję dla płazów bezogonowych (zwierząt przypominających żabę), które właśnie tutaj znajdują tereny dogodne dla rozrodu.

Jak dojechać do Ekoparku Wschodniego w Kołobrzegu?

1. Dla miłośników wycieczek rowerowych polecamy trasę rowerową „Międzynarodowy Szlak Nadmorski R10”. Na szlak ten wjedziemy z łatwością kierując się z ośrodka Przystań ulicą Plażową w stronę morza. Kiedy wjedziemy do lasu naszym oczom ukaże się ścieżka rowerowa (należąca do Międzynarodowego Szlaku Nadmorskiego R10). Jadąc w lewo dojedziemy do Dźwirzyna, natomiast jadąc w prawo pojedziemy w kierunku Kołobrzegu i Ekoparku.

Trasa jest bardzo prosta – wystarczy trzymać się ścieżki rowerowej. Cały szlak jest bardzo dobrze oznaczony i dostarcza ciekawych wrażeń wzrokowych. Jadąc tym szlakiem będziemy mieli okazję podziwiać popularne w Kołobrzegu miejsca takie jak port jachtowy, Marina Solna (z pyszną pizzą na czarnym cieście) oraz  Molo w Kołobrzegu (będzie niemal na naszej trasie). Możemy się też po drodze zatrzymać w kurorcie „Arka Medical Spa” i wstąpić do obrotowej kawiarni widokowej na lody, bądź coś do picia. Cała trasa prowadzi ścieżką utwardzoną (spokojnie więc pokonamy ją również na rolkach). Po około 10 km będziemy na miejscu. Po naszej lewej stronie będzie morze, a po prawej bagna i torfowiska. Pozostaje nam wyjąć telefon lub aparat i zrobić kilka pamiątkowych fotek z wakacji. A może uda nam się uchwycić na zdjęciu jakieś niezwykłe zwierzaki?

2. Dla tych, którzy nie czują się na siłach by pokonać taką trasę rowerem, polecamy dojazd autobusem nr 2, a następnie zwiedzać Park Wschodni na piechotę. Można wziąć ze sobą kijki Nordic Walking.

Zarówno kijki jak i rowery są dostępne do wypożyczenia w naszym ośrodku.

*Wskazówki:

  • Do parku warto wziąć sobie coś do picia lub jedzenia – znajduje się w nim wiele urokliwych altanek, w których można posiedzieć i coś przekąsić.
  •  Jadąc/idąc ścieżką, która znajduje się w bliskiej odległości od morza, trzeba liczyć się z ewentualnym wiatrem – warto wziąć bluzę lub coś od wiatru.

 

"Wyrażam dobrowolną i świadomą zgodę na przetwarzanie moich danych kontaktowych (e-mail) przez Administratora (Właściciela Ośrodka) w celu wysyłki ofert własnych (informacji handlowej) drogą elektroniczną. Zgoda może zostać odwołana w dowolnym czasie, obowiązuje także do zmiany celu przetwarzania. Szczegółowe zapisy odnośnie ochrony prywatności stosowanej przez Administratora znajdują się online pod adresem https://www.osrodekprzystan.pl/polityka-prywatnosci/ lub po kliknięciu w przycisk "Polityka prywatności" poniżej."